Pierwsza Lepsza Pomoc - całkiem ważny artykuł i recenzja.

Nie zamierzam zamieszczać na tym blogu recenzji produkcji youtube'owych. Jednak w tym przypadku sprawa wydała mi się na tyle wartościowa i niszowa, że chciałbym zrobić wyjątek i pokazać ją wszystkim, którzy zetkną się z moimi wypocinami. Zaznaczam, że nie jestem, w żaden sposób, związany z twórcami, których chcę opisać.

Kanał pasieka.network, o którym będzie mowa, istnieje na youtube od jakiegoś roku i obecnie ma 219 subskrybentów (link poniżej).

https://www.youtube.com/channel/UCj5UsmaRXF4_34xopSQgOcA

Taką ilością widzów mogą pochwalić się kanały stworzone, by udostępnić gościom nagranie z wesela. Różnica jest taka, że Pasieka Network od roku, regularnie publikuje całkiem niezłą, ambitną i nieszablonową rozrywkę - w postaci serialu **"Pierwsza Lepsza Pomoc"**. Trzeba zaakcentować, że jest to zupełnie amatorska inicjatywa z malutkim budzetem, w którą włożono ogrom pracy za darmo. Nie wiem, czy to przykład sytuacji, w której wartościowy i bezkompromisowy content znika w zalewie średniawki, czy może Twórcy tak mocno olali swoją promocję. Nie chcę tu nikogo wiktymizować, ani piętnować - nie znam się na promocji kanałów youtube, nie wiem ile błędów ktoś tu popełnił i po czyjej stronie leży wina. W mojej ocenie, sytuacja po prostu musi się zmienić.

17626579_727167400796549_1361857110086977505_n.jpg

"Pierwsza Lepsza Pomoc" to, zakończony już, 2 - sezonowy serial utrzymany w konwencji “mockumentary”. Fabuła skupia się na przygodach trójki redaktorów, którzy prowadzą program w formule “pytanie - odpowiedź” i tym sposobem starają się pomóc widzom w życiowych sytuacjach. Brzmi normalnie, ale szybko okazuje się, że nic tu nie działa jak powinno - budżet jest mały i “szemrany”, a bohaterowie sugerują czyny, które daleko wykraczają poza konwencjonalne rozwiązania problemów. Demonstrują je również na własnej skórze. Atmosfera serialu jest zaskakująco gęsta i mroczna a wątki fabularne poruszają takie sprawy jak aborcja, morderstwa, narkotyki przestępczość zorganizowana i czarna magia. Sytuacje, w jakie pakują się bohaterowie są absurdalnie poważne - będziecie zaskoczeni, że widzicie coś takiego na youtube. Jest w tym jakiś surrealizm i tragiczny komizm, jednak nie nazwałbym tego serialu komedią. Bohaterowie to ludzie, którym mocno “zwichrowało się” życie - degeneraci na różnych szczeblach rozkładu.Jednak ukazani są tak, by można było czuć do nich sympatię.

Główni bohaterowie to:
Jojec - młody, wygadany i kreatywny cwaniak, który często przejmuje rolę lidera. Całkiem sympatyczny, dopóki widz nie skonfrontuje go z sytuacjami, w jakie się zapuszcza.
Łysy - długowłosy palacz marihuany, którego poznajemy, gdy nie ma gdzie spać i nocuje w starej karetce - oficjalnym środku transportu programu. Z jednej strony stara się być głosem rozsądku i często powołuje się na swoje zasady, z drugiej wchodzi po uszy w życie redakcji i brudzi swoje sumienie tak samo, jak reszta.
Zbigniew Kacałek - dojrzały alkoholik z problemami małżeńskimi i życiorysem związanym z podziemiem aborcyjnym. Jest swoistym “kozłem ofiarnym” reszty ekipy, często wysyłany na pierwszą linię frontu wydarzeń.
Proper - przerażający Mafiozo i sponsor programu. Czarny charakter serialu, o ile są w nim jakieś “białe”.
Pojawiają się też poboczne, choć bardzo wyraziste kreacje kobiece.
Postacie są zaskakująco dobrze zagrane, aktorzy nie są znani, lecz ich umiejętności znacznie przekraczają te, do których przyzwyczaiły nas amatorskie grupy filmowe. Ponadto scenariusz wymaga od nich bardzo skrajnych zachowań i jestem pełen podziwu dla ich poświęcenia w tej produkcji - twórcy nie boją się golizny, wymiotów, czy fekaliów, a aktorzy obojga płci, angażują się całym sercem w tą bezkompromisową wizję. Zresztą scenariusz jest po prostu świetny. Jest dojrzały, przemyślany i często przerasta poziom, do jakiego przyzwyczaiły nas profesjonalne polskie produkcje. Ma pewne niedociągnięcia - słabiej “wychodzą mu” komiczne sytuacje, jednak nie jest to poważny zarzut. Za to dialogi są po prostu świetne. Samo wykonanie serialu stoi na bardzo wysokim poziomie, zarówno w warstwie wizualnej jak i dźwiękowej.

Serial nie jest dla wszystkich. Wrażliwość widza wystawiana jest na dosyć wymagające próby. Jest brudny, wulgarny i pesymistyczny, a jednak uważam, że pozytywnie wyróżnia się na tle popularnej internetowej rozrywki, z rodzaju prank videos, czy commentary videos. Niesie ze sobą ciekawą, choć szokującą historię i świetne wykonanie - naprawde rzadko spotyka się takie połączenie w świecie internetowych filmów amatorskich.

Jeśli jesteście pełnoletni i macie mocne nerwy to obejrzyjcie serial i wyróbcie sami swoje zdanie. Twórcy zdecydowanie na to zasługują. Jeśli możecie, to resteemujcie ten artykuł - przy takiej ilości subskrybentów, serio może to pomóc twórcom pasieka.network.
Oto link do pierwszego odcinka:

Przypuszczam, że serial przypadnie do gustu części czytelników, dlatego spodziewajcie się, w okolicach weekendu, publikacji wywiadu z jednym z twórców - Pysznym. Część już mam, ale pewnie będę mógł go pogłębić. Jeśli coś Was zainteresowało po obejrzeniu serialu, to wpiszcie pytanie w komentarzu - jeśli nie zadałem go do tej pory, to postaram się je zadać.

Fanpage Pierwsza Lepsza Pomoc (źródło zdjęć):
https://www.facebook.com/pierwszalepszapomoc/

Pasieka Network:
http://pasieka.network